top of page

Pečené plněné papriky s rajskou omáčkou a celozrnným kynutým knedlíkem

  • Obrázek autora: Venuše
    Venuše
  • 15. 4. 2021
  • Minut čtení: 3

Na mém blogu už jeden recept na rajskou omáčku naleznete (ZDE), ale jedná se o kořeněnou omáčku s perníčky a ta se hodí spíše ke kuličkám nebo plátkům. K pečeným plněným paprikám volím spíše omáčku jednodušší chutě, aby nepřebila chuť pečených paprik.

Na 4 porce omáčky s paprikami si připravte:

1 balení sójového granulátu nebo veganského mletého

4 PL sójové omáčky

2 střední cibule

hrnek vařené rýže

půl kostky zeleninového bujonu

1 ČL světlé miso pasty (libovolně)

1 PL mletých lněných semínek

6 středních bílých paprik

rostlinný olej

3 PL hladké mouky

690 g passatty (skleněná láhev např. DM)

300 ml zeleninového vývaru

2 PL rajského protlaku

2 bobkové listy

4 kuličky nového koření

1 PL třtinového cukru

sůl a pepř k dochucení


Na dva knedlíky:

500 g celozrnné hladké pšeničné mouky

20 g čerstvého droždí

250 ml vlažné vody

1 PL oleje

1 ČL cukru

sůl


Pokud jsme se rozhodli podávat omáčku i s knedlíkem, začneme přípravou těsta, protože potřebuje delší dobu k vykynutí. Určitě je to dobrý krok, s knedlíkem je omáčka prostě nejlepší, a když ještě jako já zvolíte celozrnnou mouku, přidáte si do jídla spoustu potřebné vlákniny. Do mouky odměřené v míse uděláme důlek, rozdrobíme do něj půl kostky droždí, přidáme cukr, část vlažné vody a vidličkou smícháme. 15 minut necháme vzejít kvásek. Do mouky s kváskem přidáme lžíci oleje, zhruba půl lžičky soli a zbylou teplou vodu. Vypracujeme pružné nelepivé těsto, které necháme pod utěrkou v míse hodinu kynout.


V hrnci přivedeme k varu vodu se sójovou omáčkou. Dle návodu na obalu uvaříme sójový granulát do změknutí, poté slijeme a necháme zcela vychladnout. Z granulátu vymačkáme přebytečnou tekutinu. Jednu cibuli nakrájíme na drobno. Na pánvi rozehřejeme trošku oleje a opečeme na něm do zlatova cibulku. Ve velké míse smícháme lžíci namletých lněných semínek se dvěma lžícemi vody a necháme 5 minut nabobtnat. K lněnému vajíčku přidáme hrnek předem uvařené rýže, vymačkaný sójový granulát, opečenou cibulku, lžičku miso pasty, osolíme, opepříme a rukama smícháme do konzistentní hmoty.


Troubu předehřejeme na 180 stupňů. Papriky zbavíme vršku a jadřince, opatrně, ať nám neprasknou. Naplníme je až po okraj směsí ze sóji a rýže a vyskládáme je do pekáčku jemně vymazaného olejem. Podlijeme hrnkem vody a vložíme do ní polovinu kostky zeleninového bujonu. Papriky tak hezky nasáknou a získají z něj extra chuť navíc. Pečeme přikryté 30 minut a poté 15-20 minut odkryté, aby papriky trošku seshora zhnědly.


Mezitím, co se nám pečou papriky a těsto na knedlíky kyne, si připravíme omáčku. V kastrolu zpěníme na oleji nadrobno nasekanou cibuli. Poté jí zaprášíme hladkou moukou a metličkou mícháme, dokud mouka nezačne vonět. Poté pomalu přilíváme zeleninový vývar a metličkou vmícháváme k mouce do rozpuštění. Pokud se vám to nepodaří úplně do hladka, nevadí, omáčku budeme na konci kvůli cibuli ještě mixovat. K vývaru s jíškou přilijeme celou láhev passatty, dvě lžíce protlaku, ocukrujeme, osolíme, opepříme, vložíme bobkový list a nové koření a za občasného míchání vaříme 20-25 minut. Po uplynutí 20 minut vyjmeme koření a tyčovým mixérem vymixujeme omáčku do hladka. Podle chuti ještě dosolíme, dopepříme, případně osladíme. Vrátíme na plotnu a necháme ještě 10 minut vařit, poté vypneme.


Tou dobou by mělo být vykynuté těsto na knedlíky. Rozdělíme jej na dva díly, vypracujeme dvě šišky naolejujeme je, aby se k sobě neslepily a v páře vaříme 25 minut. Poté knedlík propíchneme vidličkou, aby unikla pára. Nití nakrájíme na plátky a schováme je pod utěrkou, aby nezchladly.


Pečené papriky podáváme přelité omáčkou a s knedlíkem. Pokud recept vyzkoušíte, dejte mi vědět. za každou zpětnou vazbu budu nesmírně vděčná.


Comments


bottom of page