Gyoza / Potstickers
- Venuše
- 25. 4. 2023
- Minut čtení: 3
Tyto malé knedlíčky původem z Japonska jsou upřímně šílená piplačka. Ale nebudete těch hodin strávených v kuchyni litovat, protože chuťově jsou nepřekonatelné. Plnit je můžete čímkoliv, čím vás napadne, já vám přináším mou směs, kterou používám do náplně nejčastěji. Z této várky budete mít zhruba 50 knedlíčků, což jsme s manželem schopni sníst na jeden zátah. Přesně jedno z těch jídel, kdy strávíte v kuchyni přes dvě hodiny a snědeno máte za pár minut. Nezbude po nich však ani drobeček.

Náplň:
200 g tofu natural
1 větší mrkev
4 jarní cibulky - bílá část
100 g červeného zelí
1 PL sezamového oleje
2 PL tamari
2 cm zázvoru
2 stroužky česneku
Těsto:
300 g hladké mouky
150 ml horké vody
1 ČL soli
Omáčka:
1/4 hrnku sójové omáčky
1/4 hrnku horké vody
1 stroužek česneku
2 ČL rýžového octa
2 PL datlového sirupu
Chilli
Ke smažení sezamový olej. Ke zdobení zelená část jarní cibulky, bílý a černý sezam, čerstvá chilli paprička
Mrkev, tofu, česnek a zázvor najemno nastrouháme na struhadle. Zelí a bílou část jarní cibulky nakrájíme na malé kostičky. Čím menší kousky budou, tím lépe vám bude náplň držet a nepadat vám při plnění knedlíčků. V pánvi si rozehřejeme 1 lžíci sezamového oleje a všechny nastrouhané a nasekané ingredience na pánvi orestujeme do změknutí a propojení chutí, na závěr přidáme na ochucení tamari omáčku. Nijak víc neochucujeme, protože všechny chutě knedlíčku pak dodá omáčka, do které je při konzumaci budete máčet.
Zatímco nám náplň chladne, připravíme si těsto. Dáme si vařit vodu. Do mísy přesijeme 300 g hladké mouky a přisypeme k ní sůl. Opatrně vmícháme vařečkou horkou vodu, obsah mísy vyklopíme na vál a zpracujeme tužší pružné a nelepivé těsto. Těsto dáme na alespoň 15 minut zapařit do sáčku nebo vlhké utěrky. Na pomoučeném vále vyválíme třetinu těsta (zbytek necháme v sáčku, těsto totiž rychle osychá) na co nejtenčí plátek, co dovedete, čím tenčí, tím lepší. Z těsta vykrojte kolečka, já používám skleničku k vykrajování, aby byly knedlíčky dostatečně malé i velké, prostě tak akorát na dvě kousnutí jeden :-) Do mističky si nalejte vodu.
Tak a teď k nejnáročnější části a tou je plnění. Nejjednodušší je mít formičku na pirohy, na kterou dáte kolečko těsta, doprostřed lžičku náplně, okraje navlhčíte vodou a stisknete k sobě. Ty ale budou vypadat jako pirohy, ne gyozy, takže pokud chcete být autentičtější, vložíte si kolečko těsta do dlaně, polovinu okraje potřete vodou a doprostřed dáte lžičku náplně, poté knedlíček přehnete na půl a palci budete stiskávat těsto k sobě do rovnoměrných skladů. Těžko se to takto nebo fotkami popisuje, takže jsem vám našla na youtube video, kde je to jednoduše ukázáno. Nebojte, vypadá to možná složitě, ale po pár knedlíčcích získáte pohyb do ruky a budou z vás mistři ;-)
Knedlíčky můžete uvařit jen v páře nebo je zespoda opéct krásně do křupava, což já preferuji. V pánvi rozehřejte sezamový olej a knedlíčky plochou spodní stranou vyskládejte do rozehřáté pánve tak, aby se nedotýkaly. Smažíme asi dvě minuty, dokud spodní část není zlatá a křupavá. Poté do pánve nalijte cca 100 ml vody a přikryjte pokličkou. Dusit nechte 5 minut, dokud se voda nevypaří. Že jsou knedlíčky hotové poznáte tak (pokud jste vyváleli tedy tenké těsto), že trošku zprůhlední.
Podáváme ještě teplé s omáčkou, tu připravíte tak, že smícháte všechny uvedené ingredience s utřeným česnekem, a posypané nasekanou jarní cibulkou a sezamem.
Pokud recept vyzkoušíte, dejte mi vědět. Z každé zpětné vazby budu mít radost.
Comentários