top of page

Pečené artyčoky s česnekovým máslem

  • Obrázek autora: Venuše
    Venuše
  • 3. 4. 2023
  • Minut čtení: 1

Nejvíc artyčoků, co jsem kdy snědla bylo určitě na dovolené na Tenerife. Od té doby se jich nemohu nabažit, bohužel se však tady hůře schánějí. Občas naleznu artičoky v láku v konzervě v Lidlu, ale tentokrát jsem v Delmartu sehnala čerstvé. Byly docela drahé a malé, takže jsme toho z nich moc nesnědly, jelikož se vykusují jen spodní okraje lístků a srdíčko, ale i přesto jsme si s manželem pochutnali.

Na dvě porce si připravte:

2 artyčoky

2 bio citrony

6 stroužků česneku

50 g rostlinného másla

rozmarýnové snítky, alespoň dvě

sůl

pepř

olivový olej


Troubu si předehřejeme na 180 stupňů. Do velké mísy dáme asi dva hrnky vody a vymačkanou šťávu z jednoho citronu. Artyčoky opláchneme, osušíme, zbavíme dřevnatého stonku a nůžkami ostříháme konečky všech listů. Opatrně, občas jsou dost ostré. Špičku uřízneme. Poté artyčok podélně rozřízneme a vydlabeme lžící ze středu takovou chlupatou část (je to vlastně střed květu). Je potřeba pracovat rychle, protože artyčoky rychle hnědnou. Poté vložíme řezem dolů do citronové vody.


Česnek si oloupeme a druhý citron nakrájíme na měsíčky. Artyčoky vyjmeme z vodu a neusušené je vložíme řezem nahoru do pekáče, potřeme olivovým olejem, osolíme, opepříme a do místa po vydlabaném květu vložíme měsíček citronu a česnekový stroužek. Otočíme řezem dolů, opatrně, aby nám citron s česnekem nevypadli a znovu osolíme a opepříme. To provedeme se všemi půlkami. Do pekáče nakonec vložíme rozmarýnové snítky.


Pečeme v pekáči přikryté pokličkou nebo alobalem cca 45-50 minut. Artyčok je hotový, když jdou snadno odlamovat lístky. Po upečení vyjmeme česnek, rozmačkáme ho vidličkou, osolíme a smícháme s rozpuštěným rostlinným máslem. Artyčok podáváme s máslovým dipem, jí se spodky lístků a srdíčko.


Pokud recept vyzkoušíte, dejte mi vědět. Z každé zpětné vazby mám radost.

Kommentare


bottom of page