top of page

Čočkový dhál, zelný salát Sambharo s plackami čapátí

  • Obrázek autora: Venuše
    Venuše
  • 30. 8. 2020
  • Minut čtení: 3

Pokud bych si měla vybrat svou nejoblíbenější kuchyni, jak na vaření, tak k jídlu, rozhodně by to byla kuchyně indická. Nabízí totiž nepřeberné množství dokonalých chuťových kombinací a spojuje koření tak, že se vám jídlo rozplyne na jazyku a váš nos okouzlí. Není to nic jednoduchého na přípravu ani ingredience, ale s mým receptem můžete mít Indii i u vás doma na stole.

Na dhál z červené čočky potřebujete:

1 velká cibule

3 stroužky česneku

2 cm zázvoru

1 malá dýně hokaido nebo půl velké

3 PL oleje

0,5 ČL celého římského kmínu

1 ČL hořčičných semínek

1 ČL semínek pískavice

1,5 ČL kurkumy

1 chilli paprička

4 kari listy

1 ČL mletého římského kmínu

1 ČL mletého koriandru

0,5 ČL uzené papriky

1 PL rajského protlaku

1 hrnek propláchnuté červené čočky

1 plechovka nakrájených rajčat nebo passatty

1 PL arašídového másla

1 plechovka kokosového mléka

hrst arašídů

1 ČL garam masaly

1 PL kokosového cukru

citron k podávání

sůl


Doufám, že Vás seznam ingrediencí nevyděsil a dostali jste se až sem. Nejprve pár slov k indické kuchyni. Je na ni potřeba hodně koření a aby získalo jídlo tu správnou chuť, je potřeba chutě vrstvit, proto postup přesně dodržujte. Jakmile si budete chtít vaření ulehčit a vše smícháte do jednoho hrnce, koření zůstane syrové a jídlo nebude dobré. Takže pozor na to :-)


Na plech dáme na malé kostičky nakrájenou dýni s 1 PL oleje, dobře promícháme a dáme péct na 20 minut na 180 stupňů. Dýně krásně zkaramelizuje a přidá jídlu další chuťovou vrstvu. Mezitím si připravíme základ na dhál. Připravte si větší hrnec se silným dnem, to je důležité, aby se vám vše nezačalo rychleji připalovat a vařilo se pomaleji. Na 2 PL oleje necháme osmažit lžičku celého římského kmínu, jakmile začnou semínka skákat, přidáme hořčičná semínka, až začnou prskat i ta, přidáme pískavici. Koření by mělo v tuto chvíli už vonět, přidáme kurkumu, zamícháme a hned přidáme najemno nakrájenou cibuli, plamen stáhneme úplně na nejmíň a 15 - 20 minut restujeme, dokud není cibule měkká, hnědá a zkaramelizovaná. Chce to trpělivost a tento krok nepodceňte, často míchejte, ať se vám koření s cibulí nespálí.


Po uplynutí této doby přidáme na drobounké kostičky nakrájený zázvor a smažíme aspoň dvě minutky. Dále přidáme utřený česnek, nakrájenou chilli papričku zbavenou semínek, kari lístky, mletý římský kmín a mletý koriandr. Promícháme, necháme minutku propojit a přidáme mletou uzenou papriku, rajský protlak. Přidáme propláchnutou a přebranou červenou čočku, zalijeme konzervou rajčat, tu propláchneme ještě vodou a zhruba necelou konzervu této vody přilijeme do hrnce také. Přidáme arašídové máslo, dobře promícháme, osolíme a dusíme pod pokličkou na mírném plameni do změknutí čočky, občas promícháme a v případě potřeby přilijeme trošku vody. Ale jen tolik, aby se nám dhál nepřipaloval, protože budeme ještě přidávat kokosové mléko, tak ať není dhál moc řídký.


Čočku máme měkkou, přidáme upečenou dýni, vlijeme plechovku kokosového mléka a dosolíme dle potřeby. Nakonec dhál zjemníme šťávou z půlky citronu, směsí koření garam masala a lžící kokosového cukru (nebo přidáme dle potřeby víc). Vypneme oheň a přidáme na pánvi na sucho opražené arašídy.


Zelný salát sambharo:

4 PL vůní a chutí neutrálního oleje, třeba slunečnicový

1 ČL hořčičných semínek

1 ČL římského kmínu

1 ČL pískavice

1 ČL nasekaného zázvoru

0,5 Čl utřeného česneku

10 kari lístků

2 velké mrkve, nastrouhané nahrubo

čtvrt nakrouhané hlávky zelí

sůl


Mrkev a zelí si nakrájejte nebo nastrouhejte. Na pánvi s tlustším dnem rozpalte oheň. Olej rozehřejte a vložte do něj hořčičná semínka, poté římský kmín, pískavici a nakonec zázvor, krátce orestujte, a pozor na spálení, ať olej nezhořkne. Potom přidejte česnek, kari lístky a stáhněte z plamene, nechte olej vychladnout. Můžete ho přecedit nebo si ho udělat víc do zásoby. Já koření v oleji nechávám. Ve velké míse smíchejte zeleninu s olejem a osolte. Lepší je salát, když je aspoň na pár hodin uležený.


Placky Čapátí (6 ks):

150 g hladké mouky

1 PL oleje

110 ml horké vody

špetka soli

rostlinné máslo na potření, případně česnek a koření dle chuti


Z mouky, oleje a vody a soli vypracujte pružné těsto. Nejprve však použijte vařečku, ať se o vodu nespálíte, až pak použijte k hnětení ruce. Těsto rozdělíme na 6 dílů a vyválíme z něj slabé placky, ty pečeme na suché pánvi z každé strany dvě minuty. Na talíři je pak potřeme rozpuštěným máslem. Můžete máslo smíchat i s česnekem nebo kořením. Ale placky většinou slouží jako chuťově neutrální doplněk k hlavnímu jídlu, tak doporučuji je k salátu a dhálu nechat bez příchuti.

 

Dhál podáváme se salátem a přikusujeme k němu placky. Mám ráda, když dám hrnce na stůl, a každý si nabírá to, na co má chuť. Pokud recept zkusíte, nezapomeňte mi dát vědět a sdílet na sociálních sítích s mým označením. Dobrou chuť!




Comments


bottom of page