Krémová dýňová polévka a cibulový quiche
- Venuše
- 20. 9. 2020
- Minut čtení: 3
Také máte se snižujícími se teplotami a barevnějšími listy na stromech větší chuť na polévky? V každém obchodě na nás volají slevy u sezónních potravin jako je třeba dýně. Ani já neodolala a připravila si mou oblíbenou polévku z dýně hokaido. A aby mně zasytila, doplnila jsem jí quichem z karamelizované cibule.

Na quiche si připravte:
250 g špaldové mouky
125 g rostlinného másla (Alsan)
1 ČL soli
1 ČL kurkumy
1 ČL sušeného česneku
2 PL zlatých lněných semínek
6 PL lžic studené vody
3 velké cibule
snítka šalvěje plus pár lístků na ozdobu
2 PL olivového oleje
1 ČL třtinového cukru
3 stroužky česneku
1 balíček přírodního tofu
4 PL lahůdkového droždí
2 PL sójové omáčky
1 hrnek sójového mléka
6 PL cizrnové mouky
sůl a pepř
sušená rajčata na ozdobu
Nejprve si připravíme quiche, protože trvá déle. Lněná semínka rozemeleme a přidáme k nim 2 PL vody a dáme stranou asi na 5 minut, aby se nám vytvořilo lněné vajíčko. Na vál si dáme naváženou mouku, uděláme uprostřed důlek, do kterého nakrájíme máslo, osolíme, přidáme kurkumu, sušený česnek a nakonec přidáme lněné vajíčko a 4 PL vody. Z ingrediencí vypracujeme pružné nelepivé těsto. Pokud je potřeba vody nebo mouky, nebojíme se přidat. Troubu předehřejeme na 200 stupňů. Těsto necháme aspoň 20 minut odpočinout v lednici. Potom si připravíme kulatou koláčovou formu (pokud máte vyndavací dno, tím líp). Těsto vyválíme do kruhu většího než je forma a vložíme jej do ní. prsty přitlačíme ke stěnám formy, aby byla celá forma těstem vystlaná. Vidličkou propíchneme dno a dáme péct na 12 minut.
Mezitím si připravíme náplň. Cibuli nakrájíme na půl kolečka a na pánvi rozehřejeme 2 PL olivového oleje. Cibuli zlehka karamelizujeme asi 20 - 30 minut. Čím déle, tím lépe, cibule bude mít lepší karamelovější chuť. Před koncem ještě cibuli osolíme, opepříme, přidáme nasekané 3 lístky šalvěje a česnek a lžičku cukru, promícháme a stáhneme z plamene. Do výkonného mixéru dáme nadrobené tofu, lahůdkové droždí, kurkumu, sójovou omáčku, mléko, mouku a rozmixujeme do hladka. Směs by neměla obsahovat hrudky. Ochutnáme a přisolíme dle potřeby. Na upečený korpus rozložíme karamelizovanou cibulku a přelijeme jí rozmixovanou tofu směsí. Povrch můžeme ozdobit třeba sušenými rajčaty a lístky šalvěje. Dáme péct na 180 stupňů na zhruba 30-40 minut, dokud se povrch koláče nezpevní a nezezlátne. Quiche před servírováním necháme vychladnout. Jinak by se mohl rozpadat.
Dýňová polévka:
1 dýně hokaido
3 PL olivového oleje
1 ČL soli
5 stroužků česneku
střední cibule
špetka muškátového oříšku
200 ml ovesná smetana
zeleninový bujon nebo 1 l zeleninového vývaru
1 malá chilli paprička
0,5 ČL mletého římského kmínu
šťáva z půlky citronu
1 ČL nasekaného zázvoru
pepř
loupaná dýňová semínka, rostlinná kysaná smetana a dýňový olej k podávání
Troubu předehřejeme na 180 stupňů. Dýni zbavíme semínek a omytou jí nakrájíme na kostky. Ty dáme na plech, promícháme se solí a 1 PL olivového oleje, přidáme 5 stroužků neoloupaného česneku a pečeme takto, dokud dýně nezměkne a některé kousky nezhnědnou. Měla by mít takový zkaramelizovaný vzhled a bude to trvat asi 25 minut.
Zatím si rozehřejeme v hrnci 2 PL oleje a orestujeme na něm do sklovata nakrájenou cibuli. Poprášíme jí kmínem, přidáme zázvor a ještě chvíli restujeme. Z trouby přendáme dýni do hrnce, pečený česnek vyloupneme a přidáme k dýni, hrnec dolijeme asi 1 litrem vývaru nebo vody a přidáme kostku zeleninového bujonu. Opepříme a přivedeme k varu. Vaříme asi 15 minut, aby se chutě spojili. Poté stáhneme z ohně a tyčovým mixérem polévku rozmixujeme do hladka, přidáme smetanu a ještě mixujeme. Dochutíme citronovou šťávou, muškátovým oříškem, chilli, případně dosolíme. Podáváme s rostlinnou kysanou smetanou, dýňovým olejem, na sucho opraženými dýňovými semínky a čerstvě upečeným quichem.
Comments