top of page

Boloňské ragú s kešu posypkou

  • Obrázek autora: Venuše
    Venuše
  • 9. 3. 2021
  • Minut čtení: 2

Kdo by neměl rád italskou kuchyni? Rozličné těstoviny s lahodnými omáčkami, pizzu a spoustu dalších dobrot. Těstoviny moc často nejím, ale když už si je udělám, musí stát za to. Často si dělám domácí, tentokrát vzaly kvůli času za své kvalitní koupené špagety. Při veganizaci receptů se snažím pídit se po původních recepturách a postupech. Tentokrát mně velice překvapilo, že do boloňského ragú se dává minimum rajčat, vlastně žádné, jen protlak, takže jsem jich trošku přidala. Ale věděli jste, že se do něj dává i mléko?

Na 4 porce ragú:

1 balení Next level hack mletého veganského z Lidl (nebo jiná alternativa, skvělá je i uvařená čočka)

2 PL olivového oleje

1 velká cibule

2 mrkve

2 stonky řapíkatého celeru

50-100 ml červeného vína

2 PL rajského protlaku

špetka muškátového oříšku

1 bobkový list

2 stroužky česneku

250 ml passaty (libovolná ingredience pro rajčatovější chuť)

sůl a pepř

100 ml rostlinného mléka, použila jsem sójové


Posypka:

hrst kešu ořechů

2 PL lahůdkového droždí

1 ČL sušené cibule

1 ČL sušeného česneku

černá sůl


k podávání špagety nebo jiné těstoviny a čerstvá bazalka


Oloupanou cibuli, oškrabanou mrkev a řapíkatý celer nasekáme v sekáčku na malé kousky (nebo nasekáme nožem na jemno). V kastrolu rozpálíme olej a orestujeme na něm nasekanou směs zeleniny a cibule. Této směsi se říká soffritto a slouží jako základ ragú. Až bude cibule sklovatá a celer s mrkví mít výraznou barvu, přidáme prsty rozmělněné mleté. Promícháme, přidáme prolisovaný česnek, bobkový list, orestujeme a jakmile se maso zatáhne, podlijeme kvalitním červeným vínem. Měli byste použít takové, kterého se budete mít chuť napít. Nepiji žádný alkohol, takže doporučení na konkrétní druh vína ode mně bohužel nečekejte, použila jsem dražší víno a zbytek jsem zamrazila jako kostky ledu na příští vaření. S vínem totiž vařím ráda, a nebojte se pokrm servírovat i dětem, alkohol se z jídla zcela vyvaří.


Víno nechte zprudka vypařit, ideálně do té doby, než se zcela vsákne do zeleniny a mletého. Poté přidejte protlak, passattu (libovolná, já radši rajčatovější chuť), osolte, opepřete a duste na mírném plameni dvě hodiny. Ano, dvě hodiny. Chutě se tak propojí, zelenina zkřehne a omáčku to povznese do jiné úrovně. Občas promíchejte, zkontrolujte, případně podlijte trochou vody, pokud budete mít pocit, že se směs připaluje.


Zhruba půl hodiny před koncem vaření si postavíme vodu na těstoviny a připravíme posypku. Kešu, LSD, černou sůl, sušenou cibuli a česnek dáme do malého sekáčku a rozemeleme na jemno, směs bude připomínat strouhaný parmazán. A také tak díky černé soli a sušené cibuli voní a chutná.


Do omáčky 5 minut před vypnutím plamene přimícháme muškátový oříšek a mléko, promícháme, prohřejeme pár minut a můžeme stáhnout z plotny. Mezitím by se nám měly i uvařit těstoviny. Smícháme je ideálně v kastrolu s ragú, aby byly rovnoměrně obalené a podáváme horké posypané kešu parmazánem a s čerstvou bazalkou.


Pokud recept vyzkoušíte, dejte mi vědět, budu se těšit na vaše výtvory!



Comentarios


bottom of page